Hol érdemes vállalkozni?
Egy gyarapodó magánszektor – piacra lépő új cégekkel, az általuk teremtett munkalehetőségekkel és az innovatív termékek fejlesztésével – hozzájárul egy virágzó társadalom kialakulásához. Az országok kormányai fontos szerepet játszanak a dinamikus ökoszisztéma támogatásában a cégek számára. Ők állítják fel a szabályokat és tisztázzák a tulajdonjogokat, csökkentik a vitarendezés költségeit és növelik a gazdaság kiszámíthatóságát. Egyformán érvényesített, megfelelő szabályok nélkül a vállalkozóknak nehezebb elindítani és sikeresen működtetni kis- és közepes vállalkozásaikat. Márpedig a világ legtöbb gazdasága számára a kkv-k jelentik a növekedés és munkahelyteremtés motorját.
Magyarország összességében az 54., a felül vizsgált eredmények alapján pedig az 58. helyen végzett a Doing Business 2014-es rangsorában, ami hat helyezéssel rosszabb a 2013-mas eredményhez képest. A 11 vizsgált szempont közül egyedül az építési engedélyekre vonatkozó szabálymódosítások eredményeztek pozitív változást. Míg két esetben változatlan helyen és pontszámmal állunk, a további kategóriákban romlott a magyarországi üzleti környezet megítélése az előző évhez képest, legnagyobb mértékben az adózás terén. A legkedvezőtlenebb területnek idén is a Befektetők védelmét találták a tanulmány szerzői - ez alapján Magyarország a 128.
A reformok terén a tanulmány pozitívan emelte ki a munkaerő és foglalkoztatás kérdésében az éjjeli munka és szabadságok utáni bérpótlékok csökkentését és megnövekedett a minimálbért.
A közép-kelet európai régió országai közül Ausztria végzett a legjobb helyen (30.), illetve még Szlovénia (33.), Lengyelország (45.) és Szlovákia (49.) található előttünk. Magyarországot követi Bulgária (58.) és a listán valamivel hátrébb Románia (73.), Csehország (75.), Horvátország (89.), Szerbia (93.) és Ukrajna (112.). Utóbbi egyébként nyolc területen is könnyítette a vállalkozók dolgát az országban, így Ukrajna tudhatja magáénak az egyik legnagyobb mértékű előrelépést tavalyhoz képest.
Összességében immár hetedik éve végzett az első helyen Szingapúr, őt követi Hong Kong, majd Új-Zéland és a dobogóról éppen csak lemaradva az Egyesült Államok. A lista elkészítése során vizsgált területeken Ukrajna, Ruanda, Oroszország, a Fülöp-szigetek és Koszovó gazdasága fejlődött a legnagyobb mértékben. A tanulmány szerzői kiemelték, hogy a 2012/13-mas évben 114 gazdaság összesen 238 reformmal tette könnyebbé az üzletvitelt – ez 18 százalékkal több, mint az előző évben.
Érdekesség, hogy ha a világ összes gazdasága követné a legjobb gyakorlatot a vállalkozásindítás szabályozási folyamatait illetően, a vállalkozóknak összesen 45,4 millió nappal kellene kevesebbet tölteniük a bürokratikus követelményeknek való megfeleléssel.
A teljes Doing Business 2014 tanulmány megtekinthető itt.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
Egy vállalkozás túlélését sokszor nem egy jó ötlet, hanem egy jó üzleti terv teszi lehetővé.
Számos buktatója lehet annak, ha a személyiségünkhöz nem illeszkedő franchise-hoz csatlakozunk.
Nehéz pontosan megmondani, hogy mekkora összeget kell különböző marketing eszközökre költeni egy franchise partner megszerzéséhez. Ám most egy amerikai kutatás megpróbál tiszta vizet önt a pohárba.
Összeszedtük azokat a tényezőket, melyekre érdemes figyelni mindenkinek, aki egy franchise rendszerhez való csatlakozásban gondolkodik.
Ezeket a kérdéseket mindenképpen tegye fel a csatlakozást megelőzően.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
népszerű a fórumban
A Fornetti recept
A hazai piacon még mindig van potenciál új Fornetti-k nyitásához, mivel a gyorsan fogyasztható péksütemények iránti kereslet folyamatosan növekszik. A franchise...
Lengyel postacég lép a magyar piacra
Bővebb információt Jelinek Gábor tud adni, aki az Integer.pl magyarországi sajtókapcsolataiért felelős. Ő továbbítja majd kérdéseit a lengyelek felé. Ha további...
Pályázat mikrovállalkozásoknak
Spanyolok forgattak hazai LEADER-eredményekről! A „80 nap alatt a LEADER körül” program célja, hogy Európa 20 országába ellátogatva egy másfél órás filmet...
Hogyan legyünk jó főnökei önmagunknak?
Nagyon jó összefoglalót ad arról, hogy milyen is egy jó főnök. Meg vagyok elégedve vele; lényegre törő, tömör és hasznos egyben. Csak annyit tudok még mondani,...
Atipikus foglalkoztatás
április 23-án kerül megrendezésre a MuKi második kerekasztal beszélgetése és nyílt napja! Az egész napos esemény két részből áll, és a szakmában rendhagyónak...
Gyorsétterem - ki, mit ajánl?
Kinek milyen tapasztalata van valamelyik gyorsétterem lánc átvevőjeként? Az ilyen pozíciók általában nagy felelősséggel járnak, hiszen a gyorséttermek sikerének...
KKV-k piaci megjelenését támogató pályázat
A mai napon 3 pontban módosult a pályázati kiírás, amely a következőket tartalmazza: - A.6 - A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje; - D.2 -...
Erasmus ösztöndíj vállalkozóknak
Idén is várják azokat az új vagy már tapasztalt vállalkozókat, akik az EU-ban kis- vagy középvállalkozás tulajdonosai vagy működtetői, valamint azokat, akik...