Miért nem ment a Starbucks Ausztráliában és Vietnámban?

Az első Starbucks 2000-ben nyitotta meg kapuit Ausztráliában, elég hamar 2008-ra 87 kávézó várta már a vendégeket a kontinensen. A gyors növekedés ellenére több mint 100 millió dollárt bukott a hálózat az első 8 évben, a végső lökést azonban a 2008-as válság adta, az év végére a 87-ből 26 egység marad.
A 100 milliós Vietnamban körülbelül 60 Starbucks üzemel, viszonyításképp a 32 milliós Malajziában több mint 300 kávézó fogadja vendégeit. Vietnám helyzete több szempontból is különleges, a dél-ázsiai ország exportálja a második legtöbb kávét, illetve komoly kultúrával is rendelkezik a fekete leves fogyasztása terén.
Hasonlóan Ausztráliában is komoly hagyománya alakult ki a kávézásnak, az előző évszázadban érkezett olasz bevándorlók hozták otthoni szokásaikat, sőt új kávékat is készítettek, melyek mára elterjedtek a kontinensen, például az ausztrál macchiato vagy a Flat White.
Mindkét országban komoly igény van tehát a kávéra, mégsem tudott erőre kapni az amerikai hálózat. A sikertelenség egyik fő oka azonos, a Starbucks nem adaptálta a koncepciójába a helyi kávékat, szokásokat. Vietnámban sokáig csak arabica kávék voltak a menüben, ami finoman szólva sem elégítette ki a helyi igényeket. Ausztráliába is az amerikai receptekkel érkezett a hálózat, amik túl édesnek bizonyultak a fogyasztóknak.
Az árak sem a Starbucksnak kedveznek, Vietnámban a többszörösét fizette, aki amerikai kávét akart inni, de még Ausztráliában is jelentősen drágább a hálózat helyi versenytársainál.
Mindezek nem kötelező hibák, a Gloria Jean’s (szintén amerikai kávézólánc) a helyi szokásokat a koncepciójába építvet jelent meg az ausztrál piacon és mára több mint 400 egysége van a 25 milliós országban. Vietnámban viszont a kávézók nagy többsége még mindig családi kisvállalkozásként megy, sőt a Starbucks a maga 60 egységével a második legnagyobb hálózat a szektorban.
A várakozás az volt, hogy Olaszországban is hasonló végkimenetellel zárul a Starbucks terjeszkedése, az első kávézót Milanóban nyitotta a hálózat 2018-ban. Az új piacra, új kávékkal lépett be a lánc, lassabb de biztonságosabb terjeszkedést választva. Mindössze 11 egységet megnyitva az utóbbi 3 évben, egyelőre sikerrel véve az akadályokat. Persze ez a növekedés egyelőre nagyon kisléptékű főleg, ha Kínát vesszük alapul, ahol átlagosan napi 1 Starbucks nyílik.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT

A Touch Coffee Smart Bar egy innovatív, teljesen automatizált önkiszolgáló kávézó koncepció, amely modern technológiával párosítja a minőségi kávé élményét. A franchise rendszer már Kanadában és az Egyesült Államokban is bizonyított, most pedig további terjeszkedésre készül.
A Fornetti prémium termékeivel és különleges eljárásaival forradalmasította a pékipart, miközben franchise hálózatát Európa-szerte bővíti.
Az Eat Salad egy francia gyorsétterem-lánc, amely testreszabható salátákat, tálakat és wrap szendvicseket kínál.
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
legolvasottabb

A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
Húsz éves szünet után ismét megvetette a lábát a Wendy's az Egyesült Királyságban, és vele Európában.
Még olyan óriások is, mint a közel 40.000 egységgel rendelkező McDonald's sem sikeres minden piacon. Összegyűjtöttünk 10 olyan országot, ahol valamilyen oknál fogva nem tudott gyökeret verni az amerikai franchise.
népszerű a fórumban
Az egymilliárd fontos határ
Tisztelt Szerkesztoseg! Szeretnem felvenni a kapcsolatot a Costa Coffee magyarorszagi franchise partnerevel kavezo nyitasa temakorben. Tudnak ebben segiteni szamomra?...
Az igazi sportbár hangulat
THE TILTED KILT... :)
Egészség és élvezet együttese
Augusztus elsején megnyitott a Chillbox, Görögország legnagyobb joghurtbár hálózatának második magyarországi egysége is, a budapesti Aréna Plázában.
Tovább hódít Budapesten a Vapiano
Már az utolsó simításokat végzik a WestEnd-ben, végül holnap nyitja meg kapuit az új étterem!!
Négy az egyben
Egy érdekes videó interjú, amiben két Villa franchise partner is megszólal: http://www.youtube.com/watch?v=LQexDaZ9p7c
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Kedves Zizu! További információkat talál a franchise katalógusban - http://franchising.hu/franchise/30/my-culture/ - ahol többek közt megtalálja az angliai...
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Lehet bővebb információt kapni az üzleti lehetőségről? Köszönöm!
Jövőre indul a Fröccsbusz franchise
Szeretnék részletes információt kapni balatoni szezonális működtetéshez a Fröccsbuszról.