Sikerek a régióban
Úgy tűnik Közép-Európa gazdaságát elsősorban a Lengyelország (166 vállalat) - Csehország (87) –Magyarország (62) trió uralja, ők adják a régió 500 legnagyobb cégének a közel kétharmadát (62,5%). Magyarországot a 2013-mas összeállításban 62 vállalat képviseli, a sorban Ukrajna (51 cég) és Románia (35 cég) előtt. Magyarország legnagyobb vállalata, a MOL idén ismét a teljes lista második helyén végzett, a lengyel PKN Orlen mögött és megelőzve a Skoda Autot – így az első három helyen nem történt változás tavalyhoz képest. A legnagyobbak közé a MOL mellett további két Magyarországon működő vállalat tudott bekerülni. Az Audi Hungaria a tavalyi 13. helyről a 19. helyre esett vissza, megtartotta viszont korábbi 22. helyezését a GE Infrastructure Central &Eastern Europe Holding.
Ebben az évben sok közép-európai vállalatnak szembe kellett néznie a gazdasági pangással. Magyarország, a Cseh Köztársaság, Szerbia, Szlovénia és Horvátország GDP-jük* eséséről számoltak be, míg Lengyelország és Szlovákia relatíve jól teljesített ebben a vonatkozásban. Utóbbi két országgal kapcsolatban azonban a – mindkét esetben kétszázalékos – növekedés jelentősen alacsonyabb, mint 2011-ben (4,5%, valamint 3,2%). Ukrajna egy kisebb, 0,2 százalékos növekedést tudott felmutatni, ami szintén jóval alacsonyabb, mint a 2011-ben feljegyzett 5,2%. A közép-európai országok GDP-jének ilyen szintű szűkülése részben azoknak a problémáknak volt köszönhető, amelyekkel a régió elsőszámú piacának számító euró-zóna országainak kellet szembe nézniük. A legnagyobb piac, Németország esetén az éves GDP enyhe, 0,9 százalékos növekedés (2011-ben 3,1% volt) mutatott, míg az Európai Unió gazdaságának egésze 0,4 százalékkal csökkent.
Azonban vannak arra utaló jelek, hogy megszakadhat a fogyasztói pesszimizmus, az elmúlt években szűnni nem akaró trendje. A CEEMEA Üzleti Csoport 2013. júliusi, a kulcsfontosságú üzleteket és gazdasági trendeket követő beszámolója alapján, a 2013-14-es évben, szerte Közép-Európában és az euró zónában is egy erős javulás lesz tapasztalható a fogyasztói bizalom terén. A jelentés továbbá kiemeli Magyarország és a Cseh Köztársaság eredményeit, javuló kilátásaikat. Míg ugyanez a riport 2013-ra negatív GDP növekedést prognosztizál több közép-európai ország számára is, beleértve a cseh, horvát és szlovén gazdaságokat is, ugyanakkor kiemeli, hogy 2014-re várhatóan egy közép-európai ország sem fog negatív adatokat mutatni.
A legnagyobb külföldi cégcsoportok
Az öt legnagyobb külföldi, Közép-Európában jelen lévő cégcsoport közül a Volkswagen csoport – amely két lengyel vállalatot, a cseh Skodát, a szlovén Volkswagent és a magyarországi Audit is magába foglalja – jegyezte fel a legnagyobb profitot és legnagyobb profitnövekedést (5,4%) is a tavalyi évben. A top10-es listát a Samsung Electronics zárja közel 7,5 milliárd eurós éves bevétellel.
Bankszektor
Jól mutatja a bankszektor fontosságát a térség gazdaságai számára az az adat, miszerint a piaci kapitalizáció alapján legnagyobb 25 vállalat között 8 bank is található. Ebben az évben a lista csak kisebb változásokat mutat tavalyhoz képest, a lengyel Bank Pekao lépett előre egy helyezést a negyedikről a harmadik helyre, helyet cserélve a cseh Česka spořitelna-val. Ez valamelyest megerősítette Lengyelország dominanciáját a bankszektorban, amely 15 banknak ad otthont az 50 legnagyobb közül. A második helyen Magyarország és Csehország áll 7-7 pénzintézettel. Hazánk legnagyobb bankja, az OTP a lista ötödik helyén végzett.
Feldolgozóipar
A Top 500 vállalat 26 százalékát képviselve, a feldolgozóipar a harmadik legképviseltebb ágazat a listán. A jövedelmek alapján már a második legnagyobb ágazat, amely a Top 500 összesített profitjának 24,1 százalékát termelte ki. Az ágazat két legnagyobb szereplője, a Skoda Auto és az ukrajnai Metinvest tavalyhoz hasonlóan idén is a teljes lista harmadik, illetve negyedik helyén végeztek, ami szintén jól mutatja stabilitásukat nehéz gazdasági időkben is. A két gyáróriást követi a Volkswagen Slovakia és az Audi Hungária. A szintén Magyarországon működő GE Infrastructure Central & Eastern Europe Holding ágazatának hatodik legnagyobb szereplője lett idén a térségben.
Energetikai szektor
Az 500 legnagyobb cég 30 százaléka került ki az energetikai szektorból, amely ezzel - a reprezentáltság alapján - a második legnagyobb ágazat a régióban. Ugyanakkor Top 500 vállalat összesített bevételeinek 42 százaléka származik a szegmensből, így ez alapján egyértelműen a legjelentősebb iparágnak számit. Jól mutatja az energetikai cégek dominanciáját, hogy a tíz legnagyobb vállalat közül nyolc ebből a szektorból került ki. Az első tíz között új szereplőnek számít az ukrán energiavállalat, a DTEK, amely 108 százalékos forgalomnövekedésének köszönhetően a 32-ről kapaszkodott fel a 7. helyre. A legnagyobb energetikai cég ismét a lengyel energiaóriás PKN Orlen lett 28,7 milliárd eurós jövedelemmel, míg a második ismét a MOL Csoport, amely 19,1 milliárd euróval zárta a tavalyi évet.
*Forrás: Economist Intelligence Unit
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
Egy újabb karantén esetén előnyt élvezhet a fogyasztók között ez az étteremtípus. Pontosan mi is a ’ghost kitchen’ lényege?
Melyik franchise hálózatba érdemes befektetni? Melyik koncepció kínálja a legnagyobb profitot?
Mindenki szeretné elérni a pénzügyi függetlenséget, de keveseknek adatik meg a lehetőség. A karrier-építés nem mindig jelent megoldást, a legtöbben saját vállalkozásról álmodnak, de próbálkozásaik mégis kudarcba fulladnak. Mi jelentheti a megoldást?
Évről-évre sokan fogadkoznak, hogy végre elkezdik a fogyókúrát, elkezdenek mozogni, leteszik a cigarettát, megtanulnak valamilyen nyelvet vagy éppen vállalkozást indítanak.
Már 2020 van, de még mindig a vendéglátóhelyek nagyrésze nem tudja megfelelően megszólítani az Y generációt, pedig ez a korosztály ma már a világ népességének 30 százalékát teszi ki.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
népszerű a fórumban
A Fornetti recept
A hazai piacon még mindig van potenciál új Fornetti-k nyitásához, mivel a gyorsan fogyasztható péksütemények iránti kereslet folyamatosan növekszik. A franchise...
Lengyel postacég lép a magyar piacra
Bővebb információt Jelinek Gábor tud adni, aki az Integer.pl magyarországi sajtókapcsolataiért felelős. Ő továbbítja majd kérdéseit a lengyelek felé. Ha további...
Pályázat mikrovállalkozásoknak
Spanyolok forgattak hazai LEADER-eredményekről! A „80 nap alatt a LEADER körül” program célja, hogy Európa 20 országába ellátogatva egy másfél órás filmet...
Hogyan legyünk jó főnökei önmagunknak?
Nagyon jó összefoglalót ad arról, hogy milyen is egy jó főnök. Meg vagyok elégedve vele; lényegre törő, tömör és hasznos egyben. Csak annyit tudok még mondani,...
Atipikus foglalkoztatás
április 23-án kerül megrendezésre a MuKi második kerekasztal beszélgetése és nyílt napja! Az egész napos esemény két részből áll, és a szakmában rendhagyónak...
Gyorsétterem - ki, mit ajánl?
Kinek milyen tapasztalata van valamelyik gyorsétterem lánc átvevőjeként? Az ilyen pozíciók általában nagy felelősséggel járnak, hiszen a gyorséttermek sikerének...
KKV-k piaci megjelenését támogató pályázat
A mai napon 3 pontban módosult a pályázati kiírás, amely a következőket tartalmazza: - A.6 - A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje; - D.2 -...
Erasmus ösztöndíj vállalkozóknak
Idén is várják azokat az új vagy már tapasztalt vállalkozókat, akik az EU-ban kis- vagy középvállalkozás tulajdonosai vagy működtetői, valamint azokat, akik...