Csökkenő adóterhek
A Munkahelyvédelmi Akcióterv részeként a parlament megszavazta – a Nemzetgazdasági Miniszter által júliusban beterjesztett – járulékcsökkentést, valamint a kisvállalkozások 2 új adónemét bevezető törvényjavaslatokat.
Járulékkedvezmények
A pályakezdők, az 55 éven felüliek, a tartósan álláskeresők, a szakképzetlen munkavállalók, valamint a gyermeknevelésből munkába visszatérő szülők munkába állását hivatott segíteni a kormány munkahelyvédelmi akcióterve. Teszi mindezt úgy, hogy leveszi azon vállalkozások válláról a költségek egy részét, amelyek ezen kategóriák valamelyikébe tartozó embert vesznek fel vagy már most is foglalkoztatnak. Ilyenkor a Kormány 2 éves időtartamra lemond a munkáltatót terhelő, 27%-os szociális hozzájárulási adóról, illetve az 1,5%-os szakképzési hozzájárulásról.
A törvény utolsó módosításainak értelmében a 25 év alatti – legfeljebb 6 hónapos munkaviszonnyal rendelkező – alkalmazottak után csak a szociális adóról való mentesség vehető igénybe havi 100 ezer forintos bruttó keresetig (a 100 ezer forint feletti rész után már 28,5%-os adóteher van).
A fenti kedvezmények a START PLUSZ, a START EXTRA vagy START BÓNUSZ adókedvezményekkel nem vonhatóak össze.
A tételes kisadó
Ki választhatja a tételes kisadót?
Az elfogadott törvény értelmében 6 milliós bevételhatárig a tételes kisadó alanya lehet egyéni vállalkozó, egyéni cég, kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság, vagy kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaság. A törvény a korlátolt felelősségű társaságok számára már kizárja ezt az adózási formát.
Nem választhatják a tételes kisadó használatát biztosítási ügynöki tevékenységet végzők, valamint saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadását, üzemeltetését folytatók, valamint mindazon vállalkozás, amelyeknek az adószámát az adóhatóság a bejelentést megelőző két éven belül jogerősen felfüggesztette, vagy törölte, illetve azon vállalkozások, amelyek több mint 100 ezer forintos adótartozást halmoztak fel.
Ezeken felül a tételes kisadózás feltétele, hogy aki ezt választja, annak be kell jelentenie legalább egy kisadózót, ami a munkaviszonyon kívül történhet bármilyen jogviszonyban.
Mennyit kell így adózni?
Minden főállású kisadózó után havi 50 ezer forint és minden főállásúnak nem minősülő kisadózó után 25 ezer forint tételes adót kell fizetni. A kisadózó vállalkozás bevételének 6 millió forint feletti rész után már 40 százalékos adót kell fizetni.
A tételes kisadó ezzel magába foglalja a személyi jövedelemadót, a társasági adót, és a szociális-, egészségügyi és szakképzési hozzájárulási adókat is.
A vállalkozó egyben iparűzési adó kötelezettségét is egyszerűsítetten fizetheti meg, székhelye és telephelye szerinti önkormányzatonként 2,5-2,5 millió forint adóalap után. Ez gyakorlatilag szintén maximum 50 ezer forintot jelent évente.
Adminisztráció, számlázás
Az elszámolhatóság érdekében került bele a törvénybe végül az a szabály, hogy a kisadózó által kiállított számlát más adóalanyok költségként elszámolhatják. Egyúttal a fiktív számlázás korlátozásáért és a már munkaviszonyban állók kényszervállalkozóvá történő kiszervezése ellen is fellép a jogszabály, mégpedig úgy, hogy ha a kisadózó egy naptári évben ugyanazon adóalany számára 1 millió forintot meghaladó összegben állít ki számlákat, akkor mind a két fél adatszolgáltatásra kötelezett, és a kiadózónak bizonyítania kell, hogy nem színlelt munkaviszonyról van szó.
A kisadózónak mindenképp oda kell figyelni a számlázás során, ugyanis az áfatörvény szabályai szerint kiállított számláján kötelezően fel kell tüntetnie a „kisadózó” szöveget, ellenkező esetben mulasztási bírsággal sújtható. A kiszabott mulasztási bírság összege 500 ezer forintig is terjedhet és akár a kedvező adózási státusz elvesztésével is járhat.
Előnyök
A tételes kisadó különösen az egyszemélyes vállalkozások számára lehet előnyös és az adó nagyban hozzá járulhat a “feketén” foglalkoztatottak számának csökkenéséhez és a gazdaság tisztulásához is. Egyrészt alacsony adókulcsról van szó, másrészt pedig az adóalanyok biztosítottá válnak. Gazdaság-tisztító hatása mellett a tételes adó az evának és az ekhónak is működő alternatívája lehet. Nagyjából százezer cégnek mindenképp megéri majd tételes kisadózónak lenni.
Kisvállalati adó
Alacsonyabb árbevételű (max. 500 millió forint) és létszámú (max. 25 fő) vállalkozások egyszerű és kedvezményes adózását teszi lehetővé a kisvállalati adó. Az adó mértéke 16 százalék, aminek megfizetésével az adóalany mentesül a társasági adó és a magánszemélyek utáni közterhek alól.
A kisvállalati adó alanya lehet egyéni cég, közkereseti társaság, Bt, Kft, szövetkezet, lakásszövetkezet, erdőbirtokossági társulat, végrehajtó iroda, ügyvédi- és közjegyző i iroda, szabadalmi ügyvivő i iroda, külföldi vállalkozó és belföldi üzletvezetési hellyel rendelkező külföldi személy. Az adóalap a nyereség és a bérköltségek együttes összege, mértéke az erre kivetett 16 százalékos adó. Így az adó mértéke nem lehet kevesebb, mint az összes személyi jellegű kifizetések 16%-a. A kisvállalati adó megfizetése következtében a vállalkozás mentesül a társasági adó, a szociális hozzájárulási adó, a szakképzési, és egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól is.
A kisvállalati adó beruházásra és létszámfelvételre ösztönzi majd a vállalatokat, mert új alkalmazott felvételekor nem nő az adóteher.
(szt)
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
Egy újabb karantén esetén előnyt élvezhet a fogyasztók között ez az étteremtípus. Pontosan mi is a ’ghost kitchen’ lényege?
Melyik franchise hálózatba érdemes befektetni? Melyik koncepció kínálja a legnagyobb profitot?
Mindenki szeretné elérni a pénzügyi függetlenséget, de keveseknek adatik meg a lehetőség. A karrier-építés nem mindig jelent megoldást, a legtöbben saját vállalkozásról álmodnak, de próbálkozásaik mégis kudarcba fulladnak. Mi jelentheti a megoldást?
Évről-évre sokan fogadkoznak, hogy végre elkezdik a fogyókúrát, elkezdenek mozogni, leteszik a cigarettát, megtanulnak valamilyen nyelvet vagy éppen vállalkozást indítanak.
Már 2020 van, de még mindig a vendéglátóhelyek nagyrésze nem tudja megfelelően megszólítani az Y generációt, pedig ez a korosztály ma már a világ népességének 30 százalékát teszi ki.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
népszerű a fórumban
A Fornetti recept
A hazai piacon még mindig van potenciál új Fornetti-k nyitásához, mivel a gyorsan fogyasztható péksütemények iránti kereslet folyamatosan növekszik. A franchise...
Lengyel postacég lép a magyar piacra
Bővebb információt Jelinek Gábor tud adni, aki az Integer.pl magyarországi sajtókapcsolataiért felelős. Ő továbbítja majd kérdéseit a lengyelek felé. Ha további...
Pályázat mikrovállalkozásoknak
Spanyolok forgattak hazai LEADER-eredményekről! A „80 nap alatt a LEADER körül” program célja, hogy Európa 20 országába ellátogatva egy másfél órás filmet...
Hogyan legyünk jó főnökei önmagunknak?
Nagyon jó összefoglalót ad arról, hogy milyen is egy jó főnök. Meg vagyok elégedve vele; lényegre törő, tömör és hasznos egyben. Csak annyit tudok még mondani,...
Atipikus foglalkoztatás
április 23-án kerül megrendezésre a MuKi második kerekasztal beszélgetése és nyílt napja! Az egész napos esemény két részből áll, és a szakmában rendhagyónak...
Gyorsétterem - ki, mit ajánl?
Kinek milyen tapasztalata van valamelyik gyorsétterem lánc átvevőjeként? Az ilyen pozíciók általában nagy felelősséggel járnak, hiszen a gyorséttermek sikerének...
KKV-k piaci megjelenését támogató pályázat
A mai napon 3 pontban módosult a pályázati kiírás, amely a következőket tartalmazza: - A.6 - A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje; - D.2 -...
Erasmus ösztöndíj vállalkozóknak
Idén is várják azokat az új vagy már tapasztalt vállalkozókat, akik az EU-ban kis- vagy középvállalkozás tulajdonosai vagy működtetői, valamint azokat, akik...