19-re húztam lapot
Mivel foglalkoztál korábban?
Sport centrumot üzemeltettem, tehát csak részben volt nagy váltás, hiszen már a MozgásKlinika előtt is
sporttal és egészséggel foglalkoztam. A Covidnak köszönhetően azóta már bezárt a termem, így már kizárólag a MozgásKlinikára koncentrálok.
Egyébként korábban magával a franchise-al sem találkoztam, persze tudtam, hogy vannak ilyen hálózatok, ám a pontos működésüket és struktúrájukat egyáltalán nem ismertem.
Hogyan ismerted meg a MozgásKlinikát?
A Tamást és a Ritát (rendszergazdák – szerk.) már régebbről ismertem, korábban is dolgoztunk együtt, és azóta is szerencsére. Másfél-két éve, ilyentájt az év elején, a sportcentrumok élete elég nehéz volt a járvány miatt. Akkor merült fel egy beszélgetés alkalmából, hogy váltanék és nyitnék egy ilyen helyet. Ők már azon a szinten voltak, hogy szerették volna „franchiseosítani” a MozgásKlinikát, úgyhogy ez az egység egy jó időben, jó helyen történt beszélgetésnek az eredménye.
Hogy sikerült az indulás?
A legnehezebb az első néhány hónap volt… Bár biztos voltam benne, hogy nagy kereslet a szolgáltatásunkra, mégis izgultam, hogy mikor lesz elég vendégünk. Ám szerencsére már az első hónap, ha nem is jelentősen, de nyereséggel zárult. Ez közös érdem. De ezt nem ígérném ez új partnereknek, én szerencsésebb helyzetben vagyok, sport centrumból is jött néhány vendég, és a meglévő MozgásKlinikákból is jött át egy-kettő, akinek közelebb vagyok.
Mennyire volt nehézkes a munkaerő kiválasztás?
Nehéz olyan területen dolgozókat felvenni, felmérni, amihez nem értesz, ebben a Rita segített nagyon sokat. Az állásinterjúkon a szakmai felmérést ő csinálta, én pedig azt figyeltem, kivel tudnék és szeretnék is együtt dolgozni.
Ezt követően elég komoly oktatást kapnak, és csak utána kezdhetnek el dolgozni az én egységembe. Ezen tanfolyamokat kivétel nélkül a Ritáék biztosítják. Volt olyan eset is, hogy az oktatás során derült ki, hogy valaki nem üti meg a szakmai szintet, hiába volt emberileg jó.
Milyen első átvevőnek lenni?
19-re húztam lapot, ám vállalkozóként kell kockázatot vállalni. A központi egység számait és eddigi eredményei látva, bíztam benne, hogy én is meg tudom ismételni ezeket az eredményeket.
Vállalkozóként mennyire volt nehéz beállni egy hálózatba, felvenni a márkanevet, átvenni a know-how-t, és a szabályokat?
Én mindig lehetőségként tekintettem arra, ha valaki szakmai értelemben előttem jár, sokat kérdeztem és tanultam, így fejlődtem. Úgy álltam hozzá, hogy azért vannak ezek megkötések, mert ők már végig járták ezt a folyamatot, azért vannak ezek a szabályok, gátlások, hogy nekem könnyebb legyen elindulni.
Tamásék az én véleményemet is mindig meghallgatják, úgyhogy nagyon jól tudunk együtt dolgozni, úgy tekintek erre az egészre, hogy a franchise folyamatos segítség. Ők már kitapasztalták, hogy mi működik a leghatékonyabban, nekem már csak ezt a kész koncepciót kellett átvennem.
Mit javasolnál egy új átvevőnek?
Ne féljen a munkától. Nekem annyiban szerencsém volt, hogy a marketingben otthon vagyok, úgyhogy gyorsan találtam vendégeket. Van egy olyan mondásom, hogy a jó dolgot könnyű reklámozni, a rosszat művészet. A szakmai munka, amit a Ritáék tettek mögé az pedig kellett, hogy a hosszútávon is megtartsuk a már megszólított vendégeket.
A MozgásKlinika központ egy nagyon jó szakmai hátteret biztosít, mind a gyógytorna és a kezelések tekintetében, mind pedig a marketinget nézve. Itt egy laikus is sikeresen működtethet egy stúdiót.
Mikor nyitott meg a te egységed?
Másfél éve, most már tudom mik a buktatók, nagyjából átlátom a koncepció szezonalitását, tudom, mikor mennek nyaralni a vendégek, és, hogy mikor van az influenza szezon. Ami számomra egy nagyon nagy pozitívum, hogy sokkal kisebb az ingadozás, mint egy sport centrumnál. Egy olyan területet fedünk le, ahol egyre több probléma van, és szerencsére az emberek szakítanak rá időt. A magánegészségügy nagyon drága, az államinál pedig sokat kell várni, és nem biztos, hogy a körülmények a legideálisabbak. Itt jövünk mi a képbe, egy megfizethető, mégis hatékony szolgáltatással.
Mit vársz a következő 1-2 évtől?
Igazából, ha nem lett volna az energiaválság már nyitottam volna még egyet, most egy kicsit eltolódik, de idén szeretném megcsinálni. Akkor fog kiderülni, hogy kettőt mennyire tudok menedzselni, de szerintem hármat még el lehet vinni. Most az a terv, hogy Győrben és a II. kerületben nyitnék még.
(További részletek a MozgásKlinika hálózatáról.)
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
A budapesti franchise kiállításon bemutatkozó MozgásKlinika lehetővé teszi az izületi fájdalmak hatékony, tartós kezelését - többek között ennek is köszönheti a hálózat robbanásszerű növekedését.
A teljesen új megközelítéssel dolgozó My Infraslim hálózat hazánkban folytatja a franchise terjeszkedését. A szlovén franchise rendszer már 15 infra stúdióval rendelkezik a saját piacán, most pedig elérkezettnek látták az időt, hogy Magyarországon is megnyissák az első szalonjukat.
A budapesti franchise kiállításon bemutatkozó EverDerm élvonalbeli technológiák alkamazásával, már-már futurisztikus kezelések segítségével különbözteti meg magát más, hagyományos szépséggel foglalkozó cégtől.
A mindennapi hajtásban a legtöbben hajlamosak hanyagolni a közelgő egészségügyi problémákra utaló jeleket.
Egy dologban szinte minden felnőtt ember osztozik, ezek pedig a különféle fájdalmak. Legyen szó a derekunkról, a nyakról, vállról valamilyen porcikája mindenkinek fáj – erre kínál megoldást egy új vállalkozás.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
népszerű a fórumban
Családanya és sikeres vállalkozó
Épp csak a lényeg hiányzik... Ez az írás csak promóció, arról, hogy jaj de jó a Kiwisun. Semmilyen lényegi információt nem tartalmaz, például mennyi az anyagi...
Curves: 50 klub a cél
Szép estét! Érdeklődni szeretnék, van-e lehetőség még Curves klub nyitására Budapesten? Kérem, tájékoztasson az aktuális helyzetről és a nyitási...
Családanya és sikeres vállalkozó
Épp csak a lényeg hiányzik... Ez az írás csak promó, arról hogy jaj de jó a Kiwisun xD Semmilyen lényegi információt nem tartalmaz, mennyi az anyagi vonzata a...
Curves: 50 klub a cél
Szép estét! Érdeklődni szeretnék van e lehetőség még Curves klub nyitására még Budapesten? Válaszát előre is köszönöm
Partnereket keres a Curves
Kedves Eszter! A budapesti Curves helyszíneket itt találja, ha pedig saját Curves klubjának megnyitását tervezné, akkor ide kattintva talál további információt,...
Partnereket keres a Curves
Nagyon tetszik! Érdeklődnék,hogy Budapesten van-e ilyen klub? Ha igen akkor hol van? Szeretnék én is jelentkezni.Eszter
Szépségközpont egyszerűen
A GrupoConcept 9. születésnapja Április elején tartotta fennállásának kilencedik évfordulója alkalmán rendezett összejövetelét a BodyConcept és DepilConcept...
Húsz éves a magyar High-Care
High Care Studio Veszprém: Óváros tér 1.