25 ezer dollárból 2800 egység
Mindössze 19 évesen nyitotta meg első egységét Jimmy John Liautaud, Charlestonban (Illinois) 1983-ban. Középiskola elvégzése után édesapja katonának szánta, ám Jimmy nem tudta magát elképzelni a seregbe. Ezért egyességet kötöttek, ha az apjától kölcsön kapott 25.000 dollárból egy év alatt sikeres vállalkozást tud indítani, akkor nem kell belépnie a hadseregbe. Először hot dog standot kívánt nyitni, de arra nem volt elegendő ez a pénz, így egy szendvicsüzlet mellett döntött. A helyi egyetem szomszédságában indította el az első egységet, azt gondolta, hogy a diákok a legjobb célcsoport egy ilyen étterem számára. A koncepció egyedisége a kiszállítás volt, melyet mindössze 25 centért vállalta, ennek köszönhetően hatalmas népszerűségre tett szert a Jimmy John’s már az első évben, melyet 40.000 dollár profittal zárt. 1994-ig 10-re növekedett az egységek száma. Ekkor már 1 millió dollárt nyereséget termelt a hálózat.
Egy Pizza Hut átvevő biztatására döntött a franchise mellett Jimmy, amely egyből óriási siker lett, hiszen 2002-re 150 üzlettel gyarapodott. Itt egy évre megállították a terjeszkedést, mert a jól menő üzletek mellett, sok átvevő küzdött a túlélésért. Ezt az esztendőt a hálózat stabilitásának megteremtésére szentelte, illetve a nehézségekkel küzdő partnerekre koncentrált, a tulajdonos minden egyes Jimmy John’s lejárt személyesen és megvizsgálta, hogy mivel lehetne a bevételüket növelni. A konszolidáció hatalmas siker lett, a 70 rosszul menő egységből mindössze 7-et kellett bezárni, a többi étterem működését sikerült nyereségesre fordítani. Ezután magasabb elvárásokat támasztottak a csatlakozni kívánó vállalkozók felé.
2007-ben már az 500. egységet nyitották és 6 évre rá elérték a bűvös 2000-es számot.
A Jimmy John’s sikerének két kulcsa volt. Ez egyik, hogy előre megtervezett stratégia alapján kezdett el terjeszkedi, a meglévő üzemek környezetében, így kedvező feltételekkel és gyors szállítással tudta biztosítani a partnerei számára az alapanyagokat. A másik a szűkített termékkínálat, mellyel költséghatékonyabban működik, mint számos konkurenciája.
Ennek ellenére a hálózat egy kisebb válságba került 2014-2017 között. Ebben az időszakban minden évben csökkent az üzletek bevétele, mert széles körben elérhetővé vált a kiszállítás az amerikai piacon. Emellett a borzasztóan kompetitív amerikai szendvics piacon olyan óriásokkal kellett felvennie a harcot a Jimmy John’s-nak, mint a közel 25.000 étteremmel rendelkező Subway. Ám a hálózat túlélte ezt a krízis helyzetet is és tovább növekedett.
Ma már csak kisebbségi tulajdonos Jimmy John, 2019 októberében 1 milliárd (!) dollárért értékesítette a többségi tulajdonrészét az Inspire Brands (30.000 egységet, többek között az Arby’s és Sonic üzleteket üzemeltető) csoport számára, mindössze 35 %-ot és 16 szendvicsüzletet tartott meg.
A hálózat jelenleg 2800 üzlettel rendelkezik a Jimmy John’s szendvicshálózat és fontolgatja a külföldi piacokra lépést.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Egy érdekes gasztro lehetőséget kínál a Bike Cafe mely az Ice Cream almárka alatt kerékpáros modelljében fagylalttal hódítaná meg az utcákat.
Tavaly év végén már felreppentek a hírek miszerint hazánkban is megnyílhat végre az első Five Guys. Ennek apropóján is érdemes belenézni, hogy milyen pszichológiai trükköket alkalmaznak a franchise hálózatok, különösen az éttermek, hogy jobban hozzáférjenek a pénztárcánkhoz.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
A franchise hálózatok jobb megértésének érdekében kategóriákra bonthatóak. Általában a tevékenység vagy a vállalati struktúra által.
népszerű a fórumban
Az egymilliárd fontos határ
Tisztelt Szerkesztoseg! Szeretnem felvenni a kapcsolatot a Costa Coffee magyarorszagi franchise partnerevel kavezo nyitasa temakorben. Tudnak ebben segiteni szamomra?...
Az igazi sportbár hangulat
THE TILTED KILT... :)
Egészség és élvezet együttese
Augusztus elsején megnyitott a Chillbox, Görögország legnagyobb joghurtbár hálózatának második magyarországi egysége is, a budapesti Aréna Plázában.
Tovább hódít Budapesten a Vapiano
Már az utolsó simításokat végzik a WestEnd-ben, végül holnap nyitja meg kapuit az új étterem!!
Négy az egyben
Egy érdekes videó interjú, amiben két Villa franchise partner is megszólal: http://www.youtube.com/watch?v=LQexDaZ9p7c
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Kedves Zizu! További információkat talál a franchise katalógusban - http://franchising.hu/franchise/30/my-culture/ - ahol többek közt megtalálja az angliai...
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Lehet bővebb információt kapni az üzleti lehetőségről? Köszönöm!
Jövőre indul a Fröccsbusz franchise
Szeretnék részletes információt kapni balatoni szezonális működtetéshez a Fröccsbuszról.