Repkedő pizzafutárok a fejünk felett
Az amerikai alapítású Domino’s hálózat nagy-britanniai mester franchise partnere hajtotta végre a történelem első jegyzett pilóta nélküli, légi pizza-szállítását. A távirányítású, nyolcpropelleres légi jármű* két pepperónis pizzát szállított egy Londonhoz közeli város felett. Amennyiben a „DomiCopter” többnek bizonyul egy szimpla PR fogásnál, a Domino’s hálózat forradalmasíthatja a házhozszállítást. A franchise-óriás kiadott egy videó felvételt, amin egy – általában háborús helyzetekben használt – drón-helikopter látható amint kézbesíti a pizzát a vásárlónak.
A Domino’s angol franchise ága bebizonyította, hogy a pizzafutár drónok megjelenése már nem vész a távoli jövő homályába. Annak ellenére, hogy sokan csak egy reklámfogást látnak az egészben (meg kell jegyezni annak sem utolsó – a videó feltöltése után rekord mennyiségű érdeklődés futott be a brit franchise üzletekhez), a brit Domino’s bizony komolyan veszi a lehetőséget. Egy sajtónyilatkozatban közölték, hogy a cég folyamatosan keresi az innovatív megoldásokat a pizzák még nagyobb távolságban történő és még gyorsabb házhozszállításához és a drónok bevetése lehet a megoldás. – „Jelenleg nincs egyszerűbb és gyorsabb módja a házhozszállításnak a repülésnél, hiszen a légi járműveknek nem kell a forgalmi szabályokat és sebességkorlátozásokat betartani” – mondta el a cég szóvivője és hozzátette fontolóra veszik egy „Domino’s Repülő Akadémia” megalapítását is.
A DomiCopter tesztrepülését a nagyszámú érdeklődés mellett vegyes érzelmekkel fogadták az emberek. Vannak, akik a science fiction-ök jövőképét elhozó zászlóshajóként tekintenek a DomiCopterre és hajlandóak lennének akár többet is fizetni a pizzáért, amennyiben azt egy drón helikopter hozza ki. Ráadásul amellett, hogy a pizza minden eddiginél hamarabb jöhet házhoz és nagy élményt jelent egy drón helikoptertől átvenni a forró pizzákat, még a borravalón sem kell aggódni, maximum irányba állítani a drónt, nehogy beleütközzön valamelyik fába a visszaúton.
Természetesen vannak ellenzői is a kísérleteknek, mondván, hogy a pizza szállítás gépesítése és automatizálása munkahelyeket vesz el, ami a jelenlegi, globálisan jellemző magas munkanélküliség mellett kifejezetten kártékony hatással lehet. Emellett sokan attól tartanak, hogy egy apróbb meghibásodás a gépekben, és máris pizzák potyognak majd az égből a gyanútlanul sétálók fejére.
A Domino’s amerikai franchise központja mindenesetre elhatárolódott a mester partner innovációjától és Tim McIntyre, a hálózat szóvivője elmondta, hogy a DomiCopter teljes egészében a britek ötlete - nem tervezik hasonló járművek „bevetését” az Egyesült Államokban. Igaz, a hálózat nem is nagyon tehetett mást, minthogy elhatárolódik az ötlettől, ugyanis az USA-ban a jelenlegi törvényi szabályozások tiltják a pilóta nélküli légi járművek kereskedelmi tevékenységhez kapcsolódó felhasználását. Azonban a drónok őshazájában már rég felismerték, hogy a gépeknek számos adaptációja lehetséges a kereskedelemben és a törvények (várhatóan 2015-ös) újraírásával hamarosan zöld lámpát is kaphat a légi járművek kereskedelmi célú felhasználása; addig azonban elsősorban Európában várhatjuk azok megjelenését.
1960-ban Tom és James Monaghan 500 dollárért (kb. 110.000 Ft) vásárolta meg a „DomiNick’s” pizzázót az amerikai Michigan államban. A következő évben Tom egy Volkswagen Beetle-ért cserébe megszerezte testvére részét és „Domino’s” névre keresztelte át a pizzázót. Mára a Domino’s a világ vezető pizza-szállító hálózatává nőtte ki magát, 10.200 éttermével (amit 96 százalékban franchise partnerek működtetnek) a világ több mint 70 országában van jelen. 2012-ben a hálózat globálisan 7,4 milliárd dolláros értékesítést könyvelhetett el, amelynek több mint a fele (3,9 milliárd dollár) származik a nemzetközi piacokról.
Míg a környező országokban többségében sikeresen működik a Domino’s, Magyarországot eddig elkerülte a hálózat. Hazánkban az elsőszámú versenytárs, a Pizza Hut rendelkezik éttermekkel.
----*: A pilóta nélküli repülőgép (Unmanned Aerial Vehicle, UAV vagy Remotely Piloted (Aerial) Vehicle, RPV) vagy drón (az angol drone = here (méh) szóból) elsősorban katonai feladatokra alkalmazott olyan repülőeszköz, amely valamilyen ön- vagy távirányítással (leggyakrabban a kettő kombinációjával) rendelkezik, emiatt fedélzetén nincsen szükség pilótára. lyen repülőeszközöket az 1960-as évek óta alkalmaznak a katonai repülésben.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Egy érdekes gasztro lehetőséget kínál a Bike Cafe mely az Ice Cream almárka alatt kerékpáros modelljében fagylalttal hódítaná meg az utcákat.
Tavaly év végén már felreppentek a hírek miszerint hazánkban is megnyílhat végre az első Five Guys. Ennek apropóján is érdemes belenézni, hogy milyen pszichológiai trükköket alkalmaznak a franchise hálózatok, különösen az éttermek, hogy jobban hozzáférjenek a pénztárcánkhoz.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
A franchise hálózatok jobb megértésének érdekében kategóriákra bonthatóak. Általában a tevékenység vagy a vállalati struktúra által.
népszerű a fórumban
Az egymilliárd fontos határ
Tisztelt Szerkesztoseg! Szeretnem felvenni a kapcsolatot a Costa Coffee magyarorszagi franchise partnerevel kavezo nyitasa temakorben. Tudnak ebben segiteni szamomra?...
Az igazi sportbár hangulat
THE TILTED KILT... :)
Egészség és élvezet együttese
Augusztus elsején megnyitott a Chillbox, Görögország legnagyobb joghurtbár hálózatának második magyarországi egysége is, a budapesti Aréna Plázában.
Tovább hódít Budapesten a Vapiano
Már az utolsó simításokat végzik a WestEnd-ben, végül holnap nyitja meg kapuit az új étterem!!
Négy az egyben
Egy érdekes videó interjú, amiben két Villa franchise partner is megszólal: http://www.youtube.com/watch?v=LQexDaZ9p7c
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Kedves Zizu! További információkat talál a franchise katalógusban - http://franchising.hu/franchise/30/my-culture/ - ahol többek közt megtalálja az angliai...
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Lehet bővebb információt kapni az üzleti lehetőségről? Köszönöm!
Jövőre indul a Fröccsbusz franchise
Szeretnék részletes információt kapni balatoni szezonális működtetéshez a Fröccsbuszról.