A Subway felemelkedése és stagnálása

Azt hiszem, senkinek sem kell bemutatni az amerikai hálózatot, több mint 37 000 étterem közel 100 országban, egységszámra messze a legnagyobb gyorsétterem. Ez mind lenyűgöző, de ha az utóbbi éveket vizsgáljuk, több ezer bezárt üzletet és majd 25%-os visszaesést találunk.
A hálózat felemelkedése gyors és szinte zökkenőmentes volt, 1965-ben indult Pete’s Super Submarines néven. Néhány éven belül jött a franchise majd a több tízezer étterem világszerte. A koncepció sikere az egyszerűségében rejlett, a vásárlók látták, hogyan és miből készül a szendvicsük, és egyedileg rakhatták össze kedvencüket.
Akkoriban teljesen szokatlan volt, hogy a vásárlók látták a friss alapanyagokat. 1981-re több mint 200 étteremnél járt a hálózat és a nemzetközi terjeszkedés is elindult. Egy Subway megnyitása 100 és 300 ezer dollár között mozog, ami soknak tűnhet, de egy McDonald’s-hoz, ahol akár 2 millió dollár is lehet a nyitás, így más gyorsétteremhez képest jelentősen olcsónak számít.
Többek között az alacsony ár, az egyedi portfólió és könnyű kialakítás miatt, az 1990-es 5000 egységből több mint 13 000 lett 98-ra. A gyors növekedés a 2000-es évekre is megmaradt, ahogy nőtt az elhízás mértéke az Egyesült Államokban a Subway egy egészséges alternatíva volt a vásárlók számára. Talán a leglátványosabb eleme a Jared Fogle kampány, Jared több mint 100 kilót fogyott állítása szerint szinte csak Subway szendvicsekkel. A 2000-es évek végére Jared a brand arcává vált és szinte minden reklámban ő szerepelt a régi hatalmas nadrágjával.
A 2008-as válság válságot is kiemelkedően kezelte a hálózat, megjelent a footlong (egy láb hosszú) szendvics, mely mindenhol 5 dollárért volt kapható. Ennek köszönhetően a brand 17%-os növekedéssel zárta a 2008-as évet.
A problémák 2014-ben érték el a felszínt, 3,3%-os csökkenéssel zárta a hálózat az évet. Majd ezt követően szinte minden évben folytatódott az esés. De mi okozta a visszaesését?
A problémák kulcsai szinte megegyeznek a siker okaival, a hálózat fokozatosan elvesztette egyediség, ahogy más hasonló szereplők jelentek meg a piacon. Az egészséges oldalon pedig drágább, de jobban eladható, minőségibb koncepciók jelentek meg, illetve a nagy gyorsétterem hálózatok is előálltak a saját egészséges fogásaikkal.
Az átvevők számára pedig nem csak a külső, de a belső konkurencia is komoly nehézségeket okozott, ugyanis a rendszer nem ad területi kizárólagosságot saját partnereinek. Erre a legjobb példát talán New Yorkban lehet látni ahol kevesebb, mint 2 km2-en 10 Subway-t találunk. 2012-ben egy átlagos amerikai partnernek évi $482 000 forgalma volt, ez 2016-ra $422 500-ra esett, viszonyításképpen ebben az évben egy átlagos McDonald’s forgalma 2,6 millió dollár volt.
Azonban a kihívások itt még nem értek véget, 2015-ben Jared-et (a hálózat arcát) többek között pedofíliával vádolták meg, végül 15 és fél év börtönre ítélték.
Természetesen a Subway nem adja fel, az utóbbi években folyamatos termék innovációval kísérleteznek, illetve a brand arculata is megújult, ennek ellenére egyelőre úgy tűnik a hálózat még nem találta meg az ellenszert.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT

A Fornetti prémium termékeivel és különleges eljárásaival forradalmasította a pékipart, miközben franchise hálózatát Európa-szerte bővíti.
Az Eat Salad egy francia gyorsétterem-lánc, amely testreszabható salátákat, tálakat és wrap szendvicseket kínál.
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
legolvasottabb

Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
Megmutatjuk, kinek és miért érdemes részt venni a 2025. április 3-án megrendezésre kerülő Franchise Expo-n.
A H&M lett a legértékesebb kiskereskedelmi márka Európában, legnagyobb arányban divat és szupermarket hálózatok a listán.
Húsz éves szünet után ismét megvetette a lábát a Wendy's az Egyesült Királyságban, és vele Európában.
népszerű a fórumban
Az egymilliárd fontos határ
Tisztelt Szerkesztoseg! Szeretnem felvenni a kapcsolatot a Costa Coffee magyarorszagi franchise partnerevel kavezo nyitasa temakorben. Tudnak ebben segiteni szamomra?...
Az igazi sportbár hangulat
THE TILTED KILT... :)
Egészség és élvezet együttese
Augusztus elsején megnyitott a Chillbox, Görögország legnagyobb joghurtbár hálózatának második magyarországi egysége is, a budapesti Aréna Plázában.
Tovább hódít Budapesten a Vapiano
Már az utolsó simításokat végzik a WestEnd-ben, végül holnap nyitja meg kapuit az új étterem!!
Négy az egyben
Egy érdekes videó interjú, amiben két Villa franchise partner is megszólal: http://www.youtube.com/watch?v=LQexDaZ9p7c
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Kedves Zizu! További információkat talál a franchise katalógusban - http://franchising.hu/franchise/30/my-culture/ - ahol többek közt megtalálja az angliai...
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Lehet bővebb információt kapni az üzleti lehetőségről? Köszönöm!
Jövőre indul a Fröccsbusz franchise
Szeretnék részletes információt kapni balatoni szezonális működtetéshez a Fröccsbuszról.