Miért nem ment a Starbucks Ausztráliában és Vietnámban?
Az első Starbucks 2000-ben nyitotta meg kapuit Ausztráliában, elég hamar 2008-ra 87 kávézó várta már a vendégeket a kontinensen. A gyors növekedés ellenére több mint 100 millió dollárt bukott a hálózat az első 8 évben, a végső lökést azonban a 2008-as válság adta, az év végére a 87-ből 26 egység marad.
A 100 milliós Vietnamban körülbelül 60 Starbucks üzemel, viszonyításképp a 32 milliós Malajziában több mint 300 kávézó fogadja vendégeit. Vietnám helyzete több szempontból is különleges, a dél-ázsiai ország exportálja a második legtöbb kávét, illetve komoly kultúrával is rendelkezik a fekete leves fogyasztása terén.
Hasonlóan Ausztráliában is komoly hagyománya alakult ki a kávézásnak, az előző évszázadban érkezett olasz bevándorlók hozták otthoni szokásaikat, sőt új kávékat is készítettek, melyek mára elterjedtek a kontinensen, például az ausztrál macchiato vagy a Flat White.
Mindkét országban komoly igény van tehát a kávéra, mégsem tudott erőre kapni az amerikai hálózat. A sikertelenség egyik fő oka azonos, a Starbucks nem adaptálta a koncepciójába a helyi kávékat, szokásokat. Vietnámban sokáig csak arabica kávék voltak a menüben, ami finoman szólva sem elégítette ki a helyi igényeket. Ausztráliába is az amerikai receptekkel érkezett a hálózat, amik túl édesnek bizonyultak a fogyasztóknak.
Az árak sem a Starbucksnak kedveznek, Vietnámban a többszörösét fizette, aki amerikai kávét akart inni, de még Ausztráliában is jelentősen drágább a hálózat helyi versenytársainál.
Mindezek nem kötelező hibák, a Gloria Jean’s (szintén amerikai kávézólánc) a helyi szokásokat a koncepciójába építvet jelent meg az ausztrál piacon és mára több mint 400 egysége van a 25 milliós országban. Vietnámban viszont a kávézók nagy többsége még mindig családi kisvállalkozásként megy, sőt a Starbucks a maga 60 egységével a második legnagyobb hálózat a szektorban.
A várakozás az volt, hogy Olaszországban is hasonló végkimenetellel zárul a Starbucks terjeszkedése, az első kávézót Milanóban nyitotta a hálózat 2018-ban. Az új piacra, új kávékkal lépett be a lánc, lassabb de biztonságosabb terjeszkedést választva. Mindössze 11 egységet megnyitva az utóbbi 3 évben, egyelőre sikerrel véve az akadályokat. Persze ez a növekedés egyelőre nagyon kisléptékű főleg, ha Kínát vesszük alapul, ahol átlagosan napi 1 Starbucks nyílik.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Egy érdekes gasztro lehetőséget kínál a Bike Cafe mely az Ice Cream almárka alatt kerékpáros modelljében fagylalttal hódítaná meg az utcákat.
Tavaly év végén már felreppentek a hírek miszerint hazánkban is megnyílhat végre az első Five Guys. Ennek apropóján is érdemes belenézni, hogy milyen pszichológiai trükköket alkalmaznak a franchise hálózatok, különösen az éttermek, hogy jobban hozzáférjenek a pénztárcánkhoz.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
A franchise hálózatok jobb megértésének érdekében kategóriákra bonthatóak. Általában a tevékenység vagy a vállalati struktúra által.
népszerű a fórumban
Az egymilliárd fontos határ
Tisztelt Szerkesztoseg! Szeretnem felvenni a kapcsolatot a Costa Coffee magyarorszagi franchise partnerevel kavezo nyitasa temakorben. Tudnak ebben segiteni szamomra?...
Az igazi sportbár hangulat
THE TILTED KILT... :)
Egészség és élvezet együttese
Augusztus elsején megnyitott a Chillbox, Görögország legnagyobb joghurtbár hálózatának második magyarországi egysége is, a budapesti Aréna Plázában.
Tovább hódít Budapesten a Vapiano
Már az utolsó simításokat végzik a WestEnd-ben, végül holnap nyitja meg kapuit az új étterem!!
Négy az egyben
Egy érdekes videó interjú, amiben két Villa franchise partner is megszólal: http://www.youtube.com/watch?v=LQexDaZ9p7c
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Kedves Zizu! További információkat talál a franchise katalógusban - http://franchising.hu/franchise/30/my-culture/ - ahol többek közt megtalálja az angliai...
Kávézó vagy Kioszk? Is-is!
Lehet bővebb információt kapni az üzleti lehetőségről? Köszönöm!
Jövőre indul a Fröccsbusz franchise
Szeretnék részletes információt kapni balatoni szezonális működtetéshez a Fröccsbuszról.