Atipikus foglalkoztatás

December 4-én került megrendezésre a Munka kisgyermekekkel (MuKi) program rendezvénysorozatának első szakmai kerekasztal-beszélgetése és nyílt napja, melynek mottója a „Hazai pillanatkép” volt, célja pedig a magyarországi rugalmas foglalkoztatás helyzetének általános áttekintése mind munkáltatói, mind munkavállalói és szakmai oldalról.
A rendezvény első programpontjaként az Iparfejlesztési Közalapítvány részéről Dr. Bárdos Krisztina ügyvezető igazgató beszélt a Közalapítvány által lefolytatott - a MuKi szakmai alapját képező - reprezentatív kutatásról. Az ötszáz fős lakossági és a százfős céges mintát feldolgozó felmérésben elsősorban a munkavállalói és a munkáltatói oldal kisgyermekes szülők alkalmazását érintő valós problémákat és igényeket vizsgálták:
- „A félelmek mindkét fél részéről nagyon erősek, viszont gyakran sztereotípiákon alapulnak. A szülők legnagyobb problémája a gyermekfelügyelet hiánya, míg a munkáltatók legjobban a kisgyermekes munkatárs kisebb mértékű elkötelezettségétől és fizikai távollétét hiányától félnek."
A kutatásból kiderült továbbá, hogy a munkáltatói oldal számára jelentős visszatartó erő a közvetlen üzleti érdek, illetve a jó gyakorlatok ismeretének hiánya.
- „A társadalomban szükség van a szemléletformálásra, illetve az állam, a döntéshozók és a stratégiaalkotók munkavállalókkal és munkáltatókkal közös gondolkodására ahhoz, hogy a kisgyermekes szülőket ne hátrányos helyzetűként, hanem kiemelt módon kezeljék a magyar társadalomban.” – hangsúlyozta Dr. Bárdos Krisztina.
A Közalapítvány ügyvezetőjét követte az előadók sorában Scharle Ágota, a Budapest Intézet ügyvezető partnere és Székely András, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom vezetője, aki az atipikus foglalkoztatás magyarországi helyzetéről adtak elméleti - szakmai áttekintést.
A szakértői vélemények, előadások után pódiumbeszélgetés indult a meghívott szakértők és a résztvevők között. Ezt követte a program első nyílt napja, amelyet Dr. Vadász György, a Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezető elnöke nyitott meg előadásával.
- „Magyarországon a nők mindössze négy százaléka dolgozik részmunkaidőben. Ausztriában és Németországban ez az arány ötven százalékot tesz ki, Hollandiában pedig eléri a hetvenkét százalékot is. A számok világosan mutatják, hogy Magyarországon egyfajta idegenkedés tapasztalható az atipikus foglalkoztatási módoktól." – hívta fel a figyelmet a magyarországi helyzetre az elnök.
Munka kisgyemekekkel program - MuKi
A munka és a magánélet összeegyeztethetőségének kérdéseire koncentráló MuKi program során – a rendezvények, nyílt napok mellett - kétszáz kiválasztott szülő részesül ingyenes képzésekben és személyiségfejlesztő tréningekben, hogy utána könnyebben illeszkedjen majd vissza a munka világába; munkáltatói oldalról pedig a program hatvan cég fejlesztését teszi lehetővé – érzékenyebbé téve őket a kisgyermekes munkavállalók igényeire. A programhoz ez idáig közel ötven vállalkozás csatlakozott.
A program a képzéseken túl száz fő elhelyezését, illetve munkába való visszasegítését vállalja – ehhez elsősorban atipikus foglalkoztatásra nyitott cégek jelentkezését várják a programba.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT

Interjú Baranyai Zsomborral, a Mail Boxes Etc hazai franchise átvevőjével.
Az ingatlanpiac és a gyógyszertár piac voltak a tavalyi húzó ágazatok.
A coworking irodák népszerűsége töretlen, az IWG 34 országban 156 új egységet nyitott 2019 első felében.
A napjainkban egyre jobban terjedő közösségi munkaterek új lehetőségeket kínálnak a vállalkozóknak a már sok helyen telített irodabérleti piacon.
A franchise-ban keletkező ellentétek, sokszor a generációs különbségekből adódnak, mindenki a saját céljaiért dolgozik.
legolvasottabb

A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
Megmutatjuk, kinek és miért érdemes részt venni a 2025. április 3-án megrendezésre kerülő Franchise Expo-n.
A Touch Coffee Smart Bar egy innovatív, teljesen automatizált önkiszolgáló kávézó koncepció, amely modern technológiával párosítja a minőségi kávé élményét. A franchise rendszer már Kanadában és az Egyesült Államokban is bizonyított, most pedig további terjeszkedésre készül.