Miért várnak ennyien válságot? (2. rész)
Előző cikkünkben foglalkoztunk az elmúlt 1-2 hónap eseményeivel, melyek bár érdekes piaci történések, magukban nem jeleznek előre válságot, a Credite Suisse és az SVB bedőlése sem előzmények nélküli, és egy egészséges piaci környezetben is megtörténhettek volna.
Talán a jelenlegi események közül a First Republic Bank bedőlése a legfontosabb, bár már március közepén komolyat esett a bank, de akkor más külső szereplők (óriás bankok pl: JPMorgan) segítségével elkerülte a csődöt, mostanáig. Végül a JPMorgan vette meg, ezzel elkerülve a betétesek pénzügyi veszteségeit.
Ebben az esetben, a Credite Suisse-hez hasonlóan a negyedéves eredmények hozták az utolsó döfést, a visszaesések és nem várt mértékű veszteség elbizonytalanította a befektetőket, valamint az ügyfeleket egyaránt.
Ezt követően merülhet fel a kérdés, ez az egész akkor spekulatív játszma?
A bankrun vagy bánkpánik melyről az SVB esetében is beszéltünk teljesen emberi alapú, azaz lényegében semminek sem kell történnie, hogy egy nagyobb intézmény bedőljön. Bár ez így nem teljesen igaz. Összességében ha egy bank elég rosszul áll, és a hitelminősítők azt javasolják partnereiknek, hogy vegyék ki a pénzüket, akkor az elég a szervezet kivégzéséhez.
Bár ez elég furcsán hangozhat, de a bank nem rendelkezik azzal a pénzzel, amit betettünk. Ha nekem van 100 forintom a bankban, abból kb 20-30-at megtart az intézmény, a többit pedig befekteti, gyakran hosszú távú kötvényekbe. Természetesen ha én azt ki szeretném venni a sok befektető miatt lesz 100 forintja a banknak, amit nekem oda tud adni.
A probléma akkor jelentkezik, amikor mindenki egyszerre szeretné kivenni a pénzét, ebben az esetben a bank nem rendelkezik, elegendő pénzzel, az én 100 forintomból csak azt a 20-at 30-at tud odaadni. Ez a bankrun, vagy bankpánik, amikor a bankok nem tudják kiadni az emberek pénzét. Ez történt 2008-ban és legutóbb márciusban a SVB-nél is. Érdekesség, hogy befektetések miatt, elvileg rendelkezik a szükséges összeggel a szervezet, a Silicon Valley Bank-nek például rengeteg amerikai állami kötvénye volt melyet nem tudott pénzre váltani, csak lassan és nagy veszteségek árán.
Tehát a bankszektor a hitre és bizalomra épül, éppen ezért egy válságot lényegében bármikor elő tudunk idézni. Jelenleg egy elég bizonytalan gazdasági helyzetben vagyunk, és a hirtelen változások, mint a háború sem stabilizálják a világot. A következő hónapokban valószínűleg több kisebb bank be fog dőlni, bár ezeket a vásárlók jó eséllyel nem fogják érezni, mert egy-egy nagyon szereplő átveszi az ügyfeleket, amely nem csak a piac érdeke (egy nagyobb pánik elkerülése végett), hanem a nagyobb intézmények is szívesen vesznek padló áron bankokat.
Természetesen az, hogy egy nagyobb válság mikor, és mitől fog berobbanni nem tudjuk megmondani. De későbbi cikkekben megpróbáljuk kibontani, hogy hogy nézne ki egy komolyabb krízis és mik lehetnek az előjelei.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
A szépségipar virágzik, és a SAGA COSMETICS az egyik európai szereplője ennek az élmezőnyben. Mi teszi ezt a franchise-t olyan vonzóvá, és miért érdemes fontolóra venni a befektetést?
A DIVANI&SOFA' International olasz luxusbútor hálózat sikeres működése után most a határokon túlra helyezi a fókuszt.
Az Eat Salad egy francia gyorsétterem-lánc, amely testreszabható salátákat, tálakat és wrap szendvicseket kínál.
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
népszerű a fórumban
A Fornetti recept
A hazai piacon még mindig van potenciál új Fornetti-k nyitásához, mivel a gyorsan fogyasztható péksütemények iránti kereslet folyamatosan növekszik. A franchise...
Lengyel postacég lép a magyar piacra
Bővebb információt Jelinek Gábor tud adni, aki az Integer.pl magyarországi sajtókapcsolataiért felelős. Ő továbbítja majd kérdéseit a lengyelek felé. Ha további...
Pályázat mikrovállalkozásoknak
Spanyolok forgattak hazai LEADER-eredményekről! A „80 nap alatt a LEADER körül” program célja, hogy Európa 20 országába ellátogatva egy másfél órás filmet...
Hogyan legyünk jó főnökei önmagunknak?
Nagyon jó összefoglalót ad arról, hogy milyen is egy jó főnök. Meg vagyok elégedve vele; lényegre törő, tömör és hasznos egyben. Csak annyit tudok még mondani,...
Atipikus foglalkoztatás
április 23-án kerül megrendezésre a MuKi második kerekasztal beszélgetése és nyílt napja! Az egész napos esemény két részből áll, és a szakmában rendhagyónak...
Gyorsétterem - ki, mit ajánl?
Kinek milyen tapasztalata van valamelyik gyorsétterem lánc átvevőjeként? Az ilyen pozíciók általában nagy felelősséggel járnak, hiszen a gyorséttermek sikerének...
KKV-k piaci megjelenését támogató pályázat
A mai napon 3 pontban módosult a pályázati kiírás, amely a következőket tartalmazza: - A.6 - A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje; - D.2 -...
Erasmus ösztöndíj vállalkozóknak
Idén is várják azokat az új vagy már tapasztalt vállalkozókat, akik az EU-ban kis- vagy középvállalkozás tulajdonosai vagy működtetői, valamint azokat, akik...