Miért várnak ennyire sokan válságot? (1. rész)

Még március elején dőlt be SVB (Silicon Valley Bank), bár a 2008-as válság óta ez volt a legnagyobb pénzügyi összeomlás, ennek ellenére sem a hazai sem a nemzetközi piacon nem volt az átlag emberekre komoly hatása. Ez a speciális jellegéből fakad, ugyanis az SVB szinte csak start-up-okkal dolgozott. A következményeit hosszú távon fogjuk majd érezni, nagy kérdés, hogy ezt követően ki fogja finanszírozni az új ötleteket.
Kétségtelen, hogy a piaci változások is közre játszottak, IT szektorban történő leépítések, a kriptovaluták visszaszorulása, illetve a banki alapkamatok növelése. De legalább ilyen fontosak lehettek a vezetőség hibái, röviden mind az anyacég, mind a vezérigazgató és a pénzügyi igazgató csalás vádjával néznek szembe a bíróságon.
Érdekesség, hogy mindez nem lett volna elég a bank végéhez, a vezetés kiállt és elmondta, hogy semmi ok a pánikra, minden rendben van. Természetesen ezt követte egy klasszikus „bankrun” (bankpánik) ami bedöntötte az intézményt. De hogy mi is az a bankrun azzal a következő cikkben részletesebben foglalkozunk.
Lényegében ezzel egy időben dőlt be a Silvergate, mely hasonló körülmények között, ugyancsak nem tudott a víz felett maradni, de mind forgalmában, mind jelentőségében elhanyagolható a SVB-hez képest, így keveset lehetett hallani róla.
Mindkét esetben a FED (lényegében az amerikai nemzeti bank) vállalta a költségeket, illetve a bankokban hagyott pénz visszatérítését.
Ezt követte március végén a Credite Suisse, szintén egy borzasztóan egyedi esetről van szó, a több mint 150 éves bank rengeteg belső problémával nézett szembe és évek óta „betegeskedett”. Az utóbbi évtizedben több komoly pert is vesztett a bank. Ezt követte egy teljes váltás és 2018-ban, amikor is úgy tűnt kint van már az intézmény a vízből.
A korábbi perek, melyeket elvesztett a cég csak csalásról és hamisításról szóltak, de 2019-ben egy sokkal izgalmasabb bomba robbant. A svájci hatóságok szerint a Credit Suisse a rivális UBS egyik vezetőjét magánnyomozóval követette. Sőt a későbbi nyomozások szerint 7 hasonló esetben végzett piaci kémkedést a szervezet 2016 és 19 között, az sem segített a helyzeten, hogy a bírósági tárgyalás megkezdését követően néhány nappal a Credite Suisse által felvett magánnyomozó öngyilkos lett.
2020-ban ismét lecserélődött az egész vezetőség a perek hatására, érdekesség hogy az új vezetőség egy évet bírt, azaz 22-re már megint új menedzsmentje volt a banknak. Mindeközben a pandémia is megérkezett, ami több nagyobb befektetését is bedöntötte a intézménynek.
2022-ben újabb botrány rázta meg a bankot, kiderült, hogy több nemzetközi szervezet, melyeket emberkereskedelemmel, drog csempészettel, pénzmosással, vesztegetéssel stb. vádolnak, a bankban tartja vagyonát, több mint 100 milliárd dollár értékben.
Mindezeket követően egyre többen vették ki a pénzüket a bankból, és 2023-ban megint lecserélték az egész vezetést. Majd az ide negyedéves jelentés pecsételte meg a sorsát, komoly veszteséggel zárt a bank. A Szaúdi Nemzeti Bank, mely az egyik legnagyobb befektetője volt a szervezetnek ekkor lépett ki mögüle, ezt követte részvények zuhanása, és Svájci Nemzeti Bank mentési kísérlete. Végül ennek köszönhetően nem dőlt be a Credite Suisse a megoldást pont a rivális UBS nyújtotta, aki a cégérték töredékért megvásároltak a bankot.
Talán ebből is látszik, hogy a szektor azon szereplői dőltek be, melyekért talán a legkevésbé kár (szerk. vélemény), és ez önmagában nem jelez előre válságot. Azzal, hogy mi történik most a következő cikkünkben foglalkozunk.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT

Az előző cikkekben a Nemzeti Bankokról beszéltünk, így talán minden legót összeszedtünk a gazdasági válság felépítéséhez.
Mi történik most?
Az előző két gazdasági, válság elemző cikkünket olvasva, a márciusi bankpánikot követve, úgy tűnhet, mi nem számítunk válságra, illetve a nemzetközi pénzügyi szektor lenyugodott.
A legnagyobb márkák bevételének akár a fele is függhet attól, hogy mennyire tudják megfogni a törzsvásárlóikat.
Egy kínai vállalat úttörőként rendhagyó átszervezésbe kezdett, mely a franchise rendszerek számára is tanulságos lehet.
legolvasottabb

A Used Products már több mint 50 egységgel rendelkezik hazájában, valamint megjelent Németországban, Belgiumban és Romániában is.
A Used Products már több mint 50 egységgel rendelkezik hazájában, valamint megjelent Németországban, Belgiumban és Romániában is.
A Magyar Franchise Szövetség szeptemberben ismét franchise képzéssorozatot indít. Az előadásokon vállalkozók és induló franchise hálózatok ismerkedhetnek meg a sikeres hálózatépítéssel, marketinggel illetve, hogyan találják meg a potenciális franchise partnereket.
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
népszerű a fórumban
Az értékváltás szükségessége
Idén is megrendezésre kerül a felelősen gondolkodó és cselekvő emberek éves találkozója! A "Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2014" konferencia fókuszában a...
Új támogatás innovatív kkv-knak
Az Európai Bizottság szerdán megjelentette a Horizont 2020 keretprogram első pályázati felhívásait!! A pályázati kiírások megtekinthetőek ide kattintva. A Nemzeti...
Fiatal vállalkozók támogatása
Újabb régiókban érhetőek el a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása a konvergencia régiókban című pályázat kitöltőprogramjai! 2014. július 1-én a...
Még gyerekcipőben
A nagy érdeklődésre való tekintettel 2014. január 15-én megrendezésre kerül a HUMÁN-ERŐ-TÉR 2!! Jelentkezési határidő nagyvállalatok és kkv-k számára:...
A hónap végéig nevezhet honlapjával
Kihirdették "Az Év Honlapja" pályázat nyerteseit!! A pályázatra idén 333 nevezés érkezett - a tavalyihoz hasonlóan az idei évben is a legtöbb pályázat a...
Hogyan szakíthat a franchise átadóval?
Kedves Mihály! Általában a franchise vagy belépési díjat az átadott know-how (kézikönyv, képzés, stb.) és védjegyhasználati jog (plusz beletartozhatnak a...
Hogyan szakíthat a franchise átadóval?
Tisztelt Cim! A Fornetti-vel van frenchise szerződésünk amelyet most fel kell mondanunk, mert megszüntetjük az üzletet.A szerződés megkötésekor fizettünk 300000...
Eladó a MosóMedve Wash&Dry
4 MosóMedve Wash&Dry mosoda található Budapesten: III. ker., Pethe Ferenc tér 1. III. ker., Ágoston utca 3. XIII. ker., Kárpát utca 22. XI. ker., Lágymányosi utca...