A McKinsley egy korábbi tanulmányában 1095 részre bontotta az Európai Unió-t, kibővítve Svájccal és az Egyesült Királysággal. Ezen tartományok egyenkénti elemzése a legizgalmasabb, hiszen Magyarország 20 részre lett bontva, Budapestre és a vármegyékre.
A tanulmány 3 nagy és azon belül 13 kisebb kategóriára bontotta a régiókat. Érdemes kiegészítésként a képként csatolt térképet böngészni a cikk olvasása közben.
Metropoliszok, ez lényegében egy külön zsáner Párizs és London számára, nem csak méretükben és gazdasági súlyukban, de a növekedési potenciálban és messze kiemelkednek az európai piacról. Mindkét városban közel a dolgozók fele diplomás, és csak minden ötödik dolgozóra jut egy nyugdíjas. A kategóriákat többek között aszerint határozták meg, hogy a munkahelyek mekkora része esik a gyorsan fejlődő iparágakba, IT, R&D stb., a két metropolisban közel a dolgozók negyede ilyen munkát végez.
Az európai szinten nagyvárosokat két csoportba osztották, a népesség és gazdasági növekedés szerint, az elsőbe eső régiók közel 2,7%-os éves GPD növekedést mutatnak illetve, és átlagosan évi 7%-kal nőtt a lakosságuk. Ide esik Berlin, Varsó, Madrid vagy éppen Róma. Érdekesség, hogy a környező országokat két nagyváros, Prága is Bukarest is hasonló mutatókkal bír.
Budapest (és Pest megye) ettől némileg elmarad és a nagyvárosok második kategóriájába került, itt átlagosan 2,1%-os gazdasági növekedés és 5%-os a népesség változás, ide tartozik Krakkó, Bécs, Pozsony, Zágráb, vagy éppen Manchester.
Ezek után következnek a „dinamikus növő térségeken”, ahogy a tanulmány fogalmaz, ide esett Hollandia, Németország és Anglia lakosságának nagyrésze. Ezt követik a „stabil gazdaságok”, itt kisebb a növekedés mértéke sokkal inkább szektorok szerint bontották a szerzők a megyéket.
A négy csoportból az első a High-tech, ide tartozik Dél-Németország nagyrésze, hazánkban pedig Győr és Sopron térsége. Ezen régiókban volt messze a legnagyobb a gazdasági növekedés, több mint 3%, a fő különbség a nagyvárosoktól, hogy itt mindössze a lakosság negyede diplomás, a legtöbben jól képzett szakmunkások. Érdemes kiemelni a Brassót, Temesvárt, és Kolozsvárt (a közel félmilliós várost ma Magyarországon csak Budapest előzi meg), hiszen mind a három település ide esik, és gazdaságilag nagyon komoly fejlődésen mentek át a rendszerváltás óta.
Ezt követik a „diverz” gazdaságilag sokszínű régiók, ide tartozik Szeged, Brno, Turku (Finnország), vagy Konstanca (Románia). Ezeket a területeket magas végzettség (30% diplomás), és alacsony de stabil GDP növekedés jellemzi (1,5%).
Stabilnak minősülnek a turisztikai régiók is, ide tartozik szinte egész Horvátország, az osztrák és olasz síparadicsomok (Alpok), Barcelona, és a szinte minden sziget a Földközi tengeren (kivétel az olasz területeket).
(Forrás: McKinsey Global Institute. Európa térségei.)
Zárásként a lemaradó térségeket 6 csoportba szedte a tanulmány, a hagyományos ipari területek, ide tartozik hazánk nagyrésze, Csehország és Erdély (a már említett városokon kívül). Bár gazdaságilag nem csökkenek ezek a régiók, népességüket tekintve jelentős kivándorlástól szenvednek.
A következő a képzett, de elnéptelenedő területek, szinte az egész Dél-Dunántúl ide került, a Balti államok és lengyel vidék mellett. Itt közel 5%-os a népesség csökkenés, a lakosság negyed diplomás. Hasonlóan rossz helyzetben vannak a mezőgazdasági régiók, jelentős kivándorlás, még alacsonyabb iskolázottság, ide tartozik dél és kelet Románia, illetve Görögország középső régiói.
A térképen halvány szürke térségek a közfinanszírozott és jövőkép nélküli régiók, jelentős kivándorlás, minimális növekedés, és nincs meghatározó iparág, szektor, mely húzná a területet. Ide esik Spanyolország és Olaszország déli része.
Plusz egy kategóriát kaptak az elöregedő régiók, ide azok a terültek kerültek ahol 10 dolgozóra, legalább 4 nyugdíjas jut, ilyen Kelet-Németország és Franciaország középső része.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
A szépségipar virágzik, és a SAGA COSMETICS az egyik európai szereplője ennek az élmezőnyben. Mi teszi ezt a franchise-t olyan vonzóvá, és miért érdemes fontolóra venni a befektetést?
A DIVANI&SOFA' International olasz luxusbútor hálózat sikeres működése után most a határokon túlra helyezi a fókuszt.
Az Eat Salad egy francia gyorsétterem-lánc, amely testreszabható salátákat, tálakat és wrap szendvicseket kínál.
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
Az ingatlanos szakma társadalmi megítélése ellenére egy gyorsan megtérülő befektetéssé válhat.
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
A H&M lett a legértékesebb kiskereskedelmi márka Európában, legnagyobb arányban divat és szupermarket hálózatok a listán.
népszerű a fórumban
A Fornetti recept
A hazai piacon még mindig van potenciál új Fornetti-k nyitásához, mivel a gyorsan fogyasztható péksütemények iránti kereslet folyamatosan növekszik. A franchise...
Lengyel postacég lép a magyar piacra
Bővebb információt Jelinek Gábor tud adni, aki az Integer.pl magyarországi sajtókapcsolataiért felelős. Ő továbbítja majd kérdéseit a lengyelek felé. Ha további...
Pályázat mikrovállalkozásoknak
Spanyolok forgattak hazai LEADER-eredményekről! A „80 nap alatt a LEADER körül” program célja, hogy Európa 20 országába ellátogatva egy másfél órás filmet...
Hogyan legyünk jó főnökei önmagunknak?
Nagyon jó összefoglalót ad arról, hogy milyen is egy jó főnök. Meg vagyok elégedve vele; lényegre törő, tömör és hasznos egyben. Csak annyit tudok még mondani,...
Atipikus foglalkoztatás
április 23-án kerül megrendezésre a MuKi második kerekasztal beszélgetése és nyílt napja! Az egész napos esemény két részből áll, és a szakmában rendhagyónak...
Gyorsétterem - ki, mit ajánl?
Kinek milyen tapasztalata van valamelyik gyorsétterem lánc átvevőjeként? Az ilyen pozíciók általában nagy felelősséggel járnak, hiszen a gyorséttermek sikerének...
KKV-k piaci megjelenését támogató pályázat
A mai napon 3 pontban módosult a pályázati kiírás, amely a következőket tartalmazza: - A.6 - A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje; - D.2 -...
Erasmus ösztöndíj vállalkozóknak
Idén is várják azokat az új vagy már tapasztalt vállalkozókat, akik az EU-ban kis- vagy középvállalkozás tulajdonosai vagy működtetői, valamint azokat, akik...