Miért várnak ennyire sokan válságot? (1. rész)
Még március elején dőlt be SVB (Silicon Valley Bank), bár a 2008-as válság óta ez volt a legnagyobb pénzügyi összeomlás, ennek ellenére sem a hazai sem a nemzetközi piacon nem volt az átlag emberekre komoly hatása. Ez a speciális jellegéből fakad, ugyanis az SVB szinte csak start-up-okkal dolgozott. A következményeit hosszú távon fogjuk majd érezni, nagy kérdés, hogy ezt követően ki fogja finanszírozni az új ötleteket.
Kétségtelen, hogy a piaci változások is közre játszottak, IT szektorban történő leépítések, a kriptovaluták visszaszorulása, illetve a banki alapkamatok növelése. De legalább ilyen fontosak lehettek a vezetőség hibái, röviden mind az anyacég, mind a vezérigazgató és a pénzügyi igazgató csalás vádjával néznek szembe a bíróságon.
Érdekesség, hogy mindez nem lett volna elég a bank végéhez, a vezetés kiállt és elmondta, hogy semmi ok a pánikra, minden rendben van. Természetesen ezt követte egy klasszikus „bankrun” (bankpánik) ami bedöntötte az intézményt. De hogy mi is az a bankrun azzal a következő cikkben részletesebben foglalkozunk.
Lényegében ezzel egy időben dőlt be a Silvergate, mely hasonló körülmények között, ugyancsak nem tudott a víz felett maradni, de mind forgalmában, mind jelentőségében elhanyagolható a SVB-hez képest, így keveset lehetett hallani róla.
Mindkét esetben a FED (lényegében az amerikai nemzeti bank) vállalta a költségeket, illetve a bankokban hagyott pénz visszatérítését.
Ezt követte március végén a Credite Suisse, szintén egy borzasztóan egyedi esetről van szó, a több mint 150 éves bank rengeteg belső problémával nézett szembe és évek óta „betegeskedett”. Az utóbbi évtizedben több komoly pert is vesztett a bank. Ezt követte egy teljes váltás és 2018-ban, amikor is úgy tűnt kint van már az intézmény a vízből.
A korábbi perek, melyeket elvesztett a cég csak csalásról és hamisításról szóltak, de 2019-ben egy sokkal izgalmasabb bomba robbant. A svájci hatóságok szerint a Credit Suisse a rivális UBS egyik vezetőjét magánnyomozóval követette. Sőt a későbbi nyomozások szerint 7 hasonló esetben végzett piaci kémkedést a szervezet 2016 és 19 között, az sem segített a helyzeten, hogy a bírósági tárgyalás megkezdését követően néhány nappal a Credite Suisse által felvett magánnyomozó öngyilkos lett.
2020-ban ismét lecserélődött az egész vezetőség a perek hatására, érdekesség hogy az új vezetőség egy évet bírt, azaz 22-re már megint új menedzsmentje volt a banknak. Mindeközben a pandémia is megérkezett, ami több nagyobb befektetését is bedöntötte a intézménynek.
2022-ben újabb botrány rázta meg a bankot, kiderült, hogy több nemzetközi szervezet, melyeket emberkereskedelemmel, drog csempészettel, pénzmosással, vesztegetéssel stb. vádolnak, a bankban tartja vagyonát, több mint 100 milliárd dollár értékben.
Mindezeket követően egyre többen vették ki a pénzüket a bankból, és 2023-ban megint lecserélték az egész vezetést. Majd az ide negyedéves jelentés pecsételte meg a sorsát, komoly veszteséggel zárt a bank. A Szaúdi Nemzeti Bank, mely az egyik legnagyobb befektetője volt a szervezetnek ekkor lépett ki mögüle, ezt követte részvények zuhanása, és Svájci Nemzeti Bank mentési kísérlete. Végül ennek köszönhetően nem dőlt be a Credite Suisse a megoldást pont a rivális UBS nyújtotta, aki a cégérték töredékért megvásároltak a bankot.
Talán ebből is látszik, hogy a szektor azon szereplői dőltek be, melyekért talán a legkevésbé kár (szerk. vélemény), és ez önmagában nem jelez előre válságot. Azzal, hogy mi történik most a következő cikkünkben foglalkozunk.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
A szépségipar virágzik, és a SAGA COSMETICS az egyik európai szereplője ennek az élmezőnyben. Mi teszi ezt a franchise-t olyan vonzóvá, és miért érdemes fontolóra venni a befektetést?
A DIVANI&SOFA' International olasz luxusbútor hálózat sikeres működése után most a határokon túlra helyezi a fókuszt.
Az Eat Salad egy francia gyorsétterem-lánc, amely testreszabható salátákat, tálakat és wrap szendvicseket kínál.
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
A franchise hálózatok jobb megértésének érdekében kategóriákra bonthatóak. Általában a tevékenység vagy a vállalati struktúra által.
népszerű a fórumban
A Fornetti recept
A hazai piacon még mindig van potenciál új Fornetti-k nyitásához, mivel a gyorsan fogyasztható péksütemények iránti kereslet folyamatosan növekszik. A franchise...
Lengyel postacég lép a magyar piacra
Bővebb információt Jelinek Gábor tud adni, aki az Integer.pl magyarországi sajtókapcsolataiért felelős. Ő továbbítja majd kérdéseit a lengyelek felé. Ha további...
Pályázat mikrovállalkozásoknak
Spanyolok forgattak hazai LEADER-eredményekről! A „80 nap alatt a LEADER körül” program célja, hogy Európa 20 országába ellátogatva egy másfél órás filmet...
Hogyan legyünk jó főnökei önmagunknak?
Nagyon jó összefoglalót ad arról, hogy milyen is egy jó főnök. Meg vagyok elégedve vele; lényegre törő, tömör és hasznos egyben. Csak annyit tudok még mondani,...
Atipikus foglalkoztatás
április 23-án kerül megrendezésre a MuKi második kerekasztal beszélgetése és nyílt napja! Az egész napos esemény két részből áll, és a szakmában rendhagyónak...
Gyorsétterem - ki, mit ajánl?
Kinek milyen tapasztalata van valamelyik gyorsétterem lánc átvevőjeként? Az ilyen pozíciók általában nagy felelősséggel járnak, hiszen a gyorséttermek sikerének...
KKV-k piaci megjelenését támogató pályázat
A mai napon 3 pontban módosult a pályázati kiírás, amely a következőket tartalmazza: - A.6 - A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje; - D.2 -...
Erasmus ösztöndíj vállalkozóknak
Idén is várják azokat az új vagy már tapasztalt vállalkozókat, akik az EU-ban kis- vagy középvállalkozás tulajdonosai vagy működtetői, valamint azokat, akik...