Mi történik a munkaerőpiacon
A Pepsi, a Ford, a H&M és szinte minden komoly IT cég leépítéseket jelentett be a tavalyi év végén. Egy válság vagy gazdasági visszaesés során ez talán annyira nem is meglepő, a furcsa, hogy mely területeken került sor a „költségcsökkentésre”. A kirúgottak többsége fehér galléros, azaz értelmiségi dolgozó.
A recessziók során akár 2008-ban akár, a korábbi válságok során, mindig az egyszerű fizikai munkásokat bocsátották el nagy számban. A hagyományos válságokban először a gyárak, és építkezések lassulnak le, így innen rúgnak ki dolgozókat, ezt követi a vásárlóerő csökkenése, és a boltok, üzletek, éttermek forgalmának visszaesése, itt is többségében képzetlen munkatársaktól szabadulnak meg a vállalkozások. Ezt követheti a képzett értelmiségi alkalmazottak menesztése, azonban jóval kisebb számban, jó példa erre a 80-as évek válsága, amikor a kirúgottak 75%-a fizikai munkás volt.
A jelenlegi helyzetet azonban precedens nélküli, az elmúlt évek járványa magával hozta a kékgalléros dolgozók menesztését. A pandémia alatt nem volt szükség annyi bolti eladóra, vagy éppen takarítóra. A 2020-as évben a leépítések közel 42%- a szórakoztató iparban, több mint 8,5%-a pedig a kiskereskedelemben történt. Ellenben sok nagy multi az alkalmazkodás jegyében új projekteket, bővítést tervezett, melyhez további képzett dolgozókat vett fel.
Most ugyan ezek a cégek egy fehér galléros többletben vannak, a szükségesnél több dolgozóval rendelkeznek, emellett a gazdasági bizonytalanság közepette szeretnék csökkenteni költségeiket. Ezzel szemben a fizikai munkások jelentős része újra talált már munkát, és a járvány végével egyre többen keresnek képzetlen olcsó munkaerőt. Ez egy aszimmetrikus piacot hozott létre, ahol nagy cégek egyszerre keresnek árufeltöltőket és rúgnak ki több ezer képzett dolgozott egy-egy komoly projekt megállítása miatt.
A világ nem fordult akkorát, mint azt sok óriás várta, és bár a trend afelé mutat, hogy egyre kevesebb a személyes vásárlás, interakció, a boltok és éttermek nagy része újra kinyitott, és az áruházak sem ürültek ki, így továbbra is szükség van olcsó munkaerőre.
Az IT piac különleges helyzete
Ebben a szektorban több mint 150 000 embert rúgtak ki az amerikai óriások. A Google anya cége az Alphabet 12 ezer, a Microsoft 10 ezer az Amazon 18 ezer dolgozójától vált meg a tavalyi év végén. Az IT szektor lényegében létrejötte óta folyamatosan növekszik éppen ezért meglepő ez a visszaesés. Érdekesség, hogy olyan mértében kompetitív lett a piac, hogy egyes államok, mint Kalifornia vagy Washington törvénybe iktatta, hogy kötelező fizetéseket írni az álláshirdetésekben. Innen tudjuk, hogy a Facebook vezető fejlesztői például 250 ezer dollár felett keresnek évente.
A szektor azonban borzasztóan telített volt, főleg a nyugati országokban. Itt ez a visszaesés lehetőséget biztosít a start-up-ok számára, akik nem tudták megfizetni a fejlesztőket, programozókat. Sőt Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója szerint jelenleg a programozók többsége nem a tech iparban dolgozik. „Ez egy borzasztóan resiliens (ellenálló/strapabíró) szektor, nincs olyan autógyártó, áramszolgáltató, bank, de még egy kis vállalkozás se, akinek ne lenne szüksége programozóra. ”- tette hozzá Satya.
Ezt alátámasztja, hogy szinte minden éveben több 100 ezer programozó áll munkába és még ebben a helyzetben is az újonnan végzettek többsége talál munkát fél éven belül.
A cikkben használt statisztikák az Egyesült Államokból származnak.
BÖNGÉSSZEN A HÍREK KÖZÖTT
A szépségipar virágzik, és a SAGA COSMETICS az egyik európai szereplője ennek az élmezőnyben. Mi teszi ezt a franchise-t olyan vonzóvá, és miért érdemes fontolóra venni a befektetést?
A DIVANI&SOFA' International olasz luxusbútor hálózat sikeres működése után most a határokon túlra helyezi a fókuszt.
Az Eat Salad egy francia gyorsétterem-lánc, amely testreszabható salátákat, tálakat és wrap szendvicseket kínál.
A baguette és croissant után nem meglepő, hogy az egyik ikonikus pékség hálózat Franciaországban indult. Mára viszont már globális jelenlétre tett szert.
10 év után 800 egységet nyitott és 20%-os piaci részesedést szerzett a lengyel gasztro szektor kültéri szegmensében a Sweet Gallery.
legolvasottabb
A franchise, mint gazdasági forma több mint 300 szektorban van jelen, az éttermektől a fodrászokon át, az online oldalakig.
A magyar ingatlanpiac most robbanás előtt áll, és ebben a dinamikus környezetben minden vállalkozás álma a gyors növekedés és a stabil alapok. De mi a jobb választás: egy saját ingatlaniroda indítása a nulláról, vagy csatlakozni egy bejáratott franchise hálózathoz, mint az Immo1?
Bár hazánkban az amerikai óriás nem keres partnert, érdemes belegondolni milyen költségekkel is jár egy gyorséttermet üzemeltetni.
A 2000-es évek elején szinte minden európai országban jelen volt a hálózat, Németországban a Benelux államokban, sőt még hazánkban is. Akkoriban több problémával is küzdött a franchise óriás, hiszen az új piac teljesen más elvárásokat támasztott a hálózat elé. Amikor 2002-ben kivonult a Wendy’s Magyarországról az volt a közvélekedés, hogy drágább versenytársainál, és ezért nem tudta elérni a kívánt forgalmat.
A franchise hálózatok jobb megértésének érdekében kategóriákra bonthatóak. Általában a tevékenység vagy a vállalati struktúra által.
népszerű a fórumban
A Fornetti recept
A hazai piacon még mindig van potenciál új Fornetti-k nyitásához, mivel a gyorsan fogyasztható péksütemények iránti kereslet folyamatosan növekszik. A franchise...
Lengyel postacég lép a magyar piacra
Bővebb információt Jelinek Gábor tud adni, aki az Integer.pl magyarországi sajtókapcsolataiért felelős. Ő továbbítja majd kérdéseit a lengyelek felé. Ha további...
Pályázat mikrovállalkozásoknak
Spanyolok forgattak hazai LEADER-eredményekről! A „80 nap alatt a LEADER körül” program célja, hogy Európa 20 országába ellátogatva egy másfél órás filmet...
Hogyan legyünk jó főnökei önmagunknak?
Nagyon jó összefoglalót ad arról, hogy milyen is egy jó főnök. Meg vagyok elégedve vele; lényegre törő, tömör és hasznos egyben. Csak annyit tudok még mondani,...
Atipikus foglalkoztatás
április 23-án kerül megrendezésre a MuKi második kerekasztal beszélgetése és nyílt napja! Az egész napos esemény két részből áll, és a szakmában rendhagyónak...
Gyorsétterem - ki, mit ajánl?
Kinek milyen tapasztalata van valamelyik gyorsétterem lánc átvevőjeként? Az ilyen pozíciók általában nagy felelősséggel járnak, hiszen a gyorséttermek sikerének...
KKV-k piaci megjelenését támogató pályázat
A mai napon 3 pontban módosult a pályázati kiírás, amely a következőket tartalmazza: - A.6 - A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje; - D.2 -...
Erasmus ösztöndíj vállalkozóknak
Idén is várják azokat az új vagy már tapasztalt vállalkozókat, akik az EU-ban kis- vagy középvállalkozás tulajdonosai vagy működtetői, valamint azokat, akik...